04.12.2020 - Kamil Valenta
Společně s Michalem Brulíkem jsme řešili zajímavý úkaz na jednom interním serveru. Celkem běžná konfigurace, CentOS, v servisách Apache, PHP a MySQL pro běh IS 3. strany. Řešení, které jim prý fungovalo dlouhé časy. A najednou bác, IS nedostupný, SSH nedostupné, nutný tvrdý restart.
Po krátkém obeznámení se se serverem mířil můj pohled do /var/log/messages, kde ovšem nebyl zalogován žádný problém. Prošel jsem logy i jednotlivých daemonů, ale nikde nic. Server se choval dost nestabilně, po rebootu sice jel, ale za den či dva opět vytuhl. Prošel jsem úlohy v cronu, ale nikde nic podezřelého, nikde nic chybujícího. Nebylo se moc čeho chytit. Měl jsem pocit, že možná CentOS dál jede a problém je jen na síti, takže se služby jeví jako nedostupné. Ale toto bylo záhy vyloučeno lokálním připojením.
Dobře, co když potíže nevznikají na samotném serveru, ale někde jinde v infrastruktuře? K odpovědi jsme se přiblížili v /etc/fstab, kde byla mountnutá partitiona z PC s OS Windows. Je-li někde Windows, přímo se nabízí to proklepnout blíže. Vygooglit potíže s CIFS už moc těžké nebylo, protože je měl snad každý, kdo s Windows data sdílel.
Proč to ale dřív jelo? Odpověď zatím zcela neznám, ale přinejmenším na to mají vliv některé updaty Windows. Podobný problém se vyskytoval už v roce 2014, kdy některé KB updaty sdílení přes Sambu odstřelily. Pak vyšly aktualizace, které to fixnuly. A teď asi vyšly aktualizace, které to zase odstřelují.
A tak jsme zatím na oplátku odstřelili Windows a migrovali data na NASku...
U Windows je potřeba věnovat pozornost parametru VERSION u CIFS, případně _netdev.
Setkali jste se s problémy při sdílení ve Windows? Popište v komentáři své řešení!